Aktualności

SUPERJEDNOSTKA

 

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Aktualności

19 sierpnia, 5:16 pm
Superjednostka

Budowa zajezdni tramwajowej Annopol w Warszawie

Mimo wielu przeciwności budowa trwa. Projekt, któremu poświęciło się prawie dwa lata życia...🙂

www.zajezdniaannopol.pl/zdjecia-lotnicze.html
www.zajezdniaannopol.pl/wizualizacja-zajezdni-annopol.html
... See MoreSee Less

29 listopada, 1:12 am
Superjednostka

Mały projekt, pełen wyzwań💥

Ciekawy projekt szklanego dachu nad schodami terenowymi przed wejściem głównym do szpitala💉 wojskowego w Krynicy - Zdroju🗻 Jak na zadaszenie przed wejściem wyszedł spory dach o powierzchni 300m2. Wykonany będzie w technologii tzw. BIPV (Building Integrated Phtovoltaics) mlsystem.pl/moduly-bipv/

Istotą pomysłu jest to, że to nie tylko zadaszanie, ale elektrownia...
Wielopołaciowy łamany dach szklany produkuje energię elektryczną⚡, no ale to nie koniec... do tego się sam odśnieża!🙀👀🙀

A jak?
Połacie są ukształtowane pod takim kątem, że śnieg zsuwa się samoistnie🎿 do dwóch miejsc - tzw. koszy.
Szklane panele przy koszach mają zatopioną spiralę grzejną i roztapiają śnieg.🚰 Woda spływa do istniejących kwietników, a nadmiar rozsączany jest po ogrodzie.🌴
Latem deszczówka nawadnia rośliny🌼 w kwietnikach wzdłuż schodów
(Może, uda się namówić inwestora, aby w przyszłości były tam oczka wodne?)🐟🐠🐡

A prąd?
Płaszczyzny dachu projektuje się pod takim kątem w kierunku słońca🌞, aby zmaksymalizować uzysk energii elektrycznej.
Zatopione pomiędzy dwoma taflami szkła ogniwa krzemowe produkują prąd⚡⚡⚡, który jest magazynowany i wystarcza do nocnego oświetlenia podjazdu i ogrodu.

Panele montowane do spawanej ramy stalowej.
Całość tworzy fantazyjny, ekspresyjny "łamaniec". Paradoksem jest, że jego kształt wynika czysto z funkcji i wymagań technologicznych. Do tego forma dachu współgra z architekturą budynku.

Zadaszenie zapewnia dobre doświetlenie głównych schodów wejściowych, ale również zacienienie – zatopione płytki krzemowe działają jak łamacze światła w słoneczne dni.
Taka elektryczna pergola.

Projekt jest na pograniczu eksperymentu. Wielka zasługa inż. Wojciecha Żelaznego, firmy ML System oraz konstruktora inż. Janusza Krzykawskiego. Duży wkład architekta Kamila Urbańskiego, który wykonał modele i dokumentację techniczną.

Daszek chyba dobrze wpisał się w otoczenie? Nie prawda? Chociaż jest trochę "dziki"...👽⚡👾

Z niecierpliwością oczekujemy na wybór wykonawcy i rozpoczęcie prac.
Czy ktoś się podejmie?
Jeśli tak, to pewnie czekają nas długie godziny rozmów z kierownikiem budowy... o co nam tak na prawdę chodziło...😁😁�
... See MoreSee Less

10 listopada, 8:05 pm
Superjednostka

Złożyliśmy do Starostwa projekt budowlany rozbudowy basenu miejskiego #wodnik2000 w Grodzisku Mazowieckim💼💼💼. Uff! Pół roku pracy za za nami🎬. Teraz kolejne miesiące pracy nad projektem wykonawczym🖥🖱📞⏳.

W planach nowy basen z podziałem na 3 części: dla młodzieży - do nauki pływania🏊, średni - do wodnego aerobiku👯 z ławeczkami dla maluchów do zajęć z rodzicami🤱 oraz najmniejszy - płytki brodzik dla najmłodszych👩‍👧. Najnowsze dostępne technologie: ozonowanie wody, odzysk ciepła z parowania, wyciszające okładziny na ścianach i suficie, energooszczędne oświetlenie. Zarówno woda jak i temperatura na hali jest wyższa niż w zwykłych basenach - ze względu na najmłodszych.

Basen sportowy w części istniejącej będzie tylko dla dorosłych.
Oznacza to znaczne podniesienie komfortu dla dorosłych i młodzieży, a także, nie zapominajmy o nich, instruktorów.

#projektbasen #budowabasenu #grodziskmazowiecki
... See MoreSee Less

8 września, 12:17 am
Superjednostka

No i działa!

Dobiegł końca remont basenu miejskiego w Pruszkowie według naszego projektu. Odnowiono elewacje, wymieniono centrale wentylacyjne, stację uzdatniania wody, pompy, oświetlenie. Poprawiła się jakość wody i powietrza na basenie. Kto był, to wie.

Na dachu wymieniono wełnę mineralną na ocieplenie ze szkła piankowego. Jest to pierwsze zastosowanie tego materiału na basenie w Polsce. Dzięki temu udało się uratować i zabezpieczyć na wiele lat unikatowe poszycie ze sklejki. W pełni drewniany odnowiony strop basenu robi niesamowite wrażenie. Na prawdę jest klimat...

Hala jest też mocniej i lepiej doświetlona zgodnie sugestiami ratowników. Jest bezpieczniej. Pas oświetlenia wokół niecek był dobrym pomysłem. Teraz będziemy stosować to rozwiązanie na innych basenach. Nauka. Trzeba pokornie słuchać, co mają do powiedzenia użytkownicy.

Ale, ale.. najfajniesza jest nowa zjeżdżalnia!
No nie?
#projektbasenu #basenkapry #pruszkó #architekt
... See MoreSee Less

10 lipca, 2:57 pm
Superjednostka

Zostaliśmy zaproszeni do udziału w plenerze dla architektów zorganizowanym w dworze Lachertów w Ciechankach koło Puchaczowa. Na plener przyjechali zaproszeni architekci zainteresowani tematyką rewitalizacji oraz twórczością architekta Bohdana Lacherta. W warsztatach uczestniczyła również grupa studentów z Politechniki Lubelskiej.

1. Kim był Bohdan Lachert

Bohdan Lachert był wybitnym architektem, współtwórcą polskiej awangardy międzywojennej. Jest autorem projektu dworu w Ciechnkach. Był to jego pierwszy projekt zakończony realizacją. Zaprojektował go będąc jeszcze studentem. Miał również wymagającego klienta…. – swojego ojca - Wacława Lacherta.

2. Historia dworu

Wacław Lachert zrobił karierę w przedrewolucyjnej Rosji w zarządzie dużej spółki włókienniczej. Rewolucja zmusiła go do powrotu do Polski. Za zarobione pieniądze kupił majątek i znacznie go unowocześnił. Założył gorzelnię, wybudował nowoczesne zabudowania gospodarcze, tory kolejowe. Zarówno Wacław jak i syn Zygmunt byli patriotami, pozytywistami. Zygmunt dofinansował budowę szkoły w Ostrówku. W czasie okupacji był prezesem Czerwonego Krzyża w Polsce.
Po wojnie nadeszły nowe czasy. Reforma rolna. Majątki ziemskie zostały rozparcelowane. Uprzedzając państwowy dekret, Zygmunt Lachert przeznaczył dwór na dom pracy twórczej dla artystów. Przez chwilę tak funkcjonował. Ale nie udało mu się uniknąć losu dziesiątków, a pewnie setek polskich majaków ziemskich. Dwór, zabudowania i park zamieniono na PGR, który skutecznie doprowadził gospodarstwo do ruiny.

3. Współczesność

Gmina Puchaczów przejęła upadły majątek i rozpoczęła powolną rewitalizację
W 2022 ukończono odbudowę. Historia zatacza koło i zgodnie z życzeniem ostatniego właściciela dwór będzie pełnił rolę domu spotkań, miejsca warsztatów artystycznych dla mieszkańców i gości. Teraz czas na rewitalizację parku i zabudowań gospodarczych. Nowi właściciele szukają pomysłów. Zaprosili nas, abyśmy przestawili swoje koncepcje.

4. Dwór Lachertów

Budynek dworu jest fascynującym połączeniem tradycji z nowoczesnością.
Wacław Lachert po powrocie do kraju chciał stworzyć prawdziwe polskie siedlisko.
Dlatego budynek w swym ogólnym oglądzie ma typowe cechy polskiego dworu: symetrię, podcienie, podjazd, spadzisty dach, powiązanie z parkiem.
Oszczędna zwarta bryła, uproszczone gzymsy, attyka schodkowa to cechy tzw. klasycyzującego modernizmu. Widoczne są wpływy architektury organicznej Wrighta w drewnianych wykończeniach pilastrów i gzymsów.

5. Bohdan Lachert na tle awangardy międzywojennej

Bohdan Lachert wraz ze swoim wspólnikiem Józefem Szanajcą stworzyli w międzywojniu niesamowity duet projektowy. Są autorami przełomowego budynku w historii architektury polskiej funkcjonalistycznego domu przy ul. Katowickiej na Saskiej Kępie w Warszawie. Bogdan Lachert był współzałożycielem grypy Praesens. Dużo publikował. Świetne były jego projekty studialne. Był inspiracją dla pokolenia architektów przed i po wojnie. Można o tym przeczytać w książce” Lachert i Szanajca Architekci Awangardy” autorstwa Beaty Chomątkowskiej.
Okres międzywojenny to najwspanialszy czas dla architektury polskiej w historii
Wraz z innymi architektami tamtego okresu, takimi jak Helena i Szymon Syrkusowie, Barbara i Stanisław Brukalscy tworzyli w duchu awangardy i modernizmu. Polscy architekci byli współautorami Karty Ateńskiej, która tworzy podwaliny nowoczesności w projektowaniu budynków i miast. Jak na razie tylko wtedy, ten jeden raz współtworzyliśmy historię sztuki, bez naśladownictwa i bezrefleksyjnego powielania, jak to ma niestety miejsce dzisiaj.

O tym trzeba mówić i przypominać. Czy takim miejscem nie mógłby być dwór Lachertów?

Pamięć o Bohdanie Lachercie podtrzymuje fundacja ŁADna Kępa, która co kilka lat przyznaje nagrody dla najlepszej realizacji w stylu modernistycznym w różnych kategoriach. Członkinią kapituły jest wnuczka Bohdana Lacherta Ewa Lachert. Oczywiście, a jakże architektka.

Ewa Lachert aktywnie brała udział w odbudowie dworu.
Była naszą przewodniczką podczas warsztatów i dostarczyła wielu cennych wskazówek.

W ramach warsztatów odbyły się spotkanie studialne i inwentaryzacyjne
Na kolejnym spotkaniu architekci oraz grupa studentów zaprezentowali wizje adaptacji starej stodoły w zespole zabudowy gospodarczej oraz tzw. budynku szofera nieopodal dworu.
Prezentacje poruszyły temat integracji budynków z parkiem oraz kwestię funkcjonowania zespołu dworsko-ogrodowego.

Prezentacje i cały program wydarzeń do obejrzenia na stronie
Prezentacje są bardzo ciekawe i różnorodne.
www.puchaczow.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=49&subsub=373&menu=432&strona=1

Myślę, że Gmina Puchaczów ma świetny materiał do dalszej pracy.
Zapraszam do odwiedzenia strony Gminy Puchaczów. No i oczywiście samego dworu.

Dziękujemy za zaproszenie nas do tej niesamowitej podróży z historii do przyszłości.
... See MoreSee Less