News

Podjęliśmy się wykonania unikatowego projektu szklanego dachu o powierzchni 300 m2 w technologii paneli fotowoltaicznych w tzw. technologii BIPV (Building Integrated Phtovoltaic).

Jest to wielopołaciowy dach łamany szklany produkujący energię elektryczną a do tego samo odśnieżający się. W zamierzeniu połacie dachu są ukształtowane pod takim kątem, że śnieg zsuwa się z nich do koszy. Dzięki podgrzewanym panelom w koszach, śnieg topi się i spływa do dwóch rur spustowych i dalej do zewnętrznego odwodnienia (albo, jeśli uda się namówić inwestora, w przyszłości do oczek wodnych w miejscu istniejących kamiennych donic). Jednocześnie połacie dachu ustawione są pod kątem w kierunku słońca, aby zmaksymalizować uzysk energii elektrycznej. Całość tworzy fantazyjny, ekspresyjny „łamaniec”. Paradoksem jest, że jego kształt wynika czysto z funkcji i wymagań technologicznych. Do tego pasuje do architektury budynku, do którego przylega.

Projekt powstał w nocnym pociągu z Gdyni do Krakowa, po pół roku projektowania zupełnie innego dachu. O zgrozo żelbetowego. Pokazaliśmy go rano na spotkaniu –  inwestor stanął jak wryty. No i zaczęliśmy od nowa. A to co dotychczas zrobiliśmy wylądowało w koszu.

Temat jest wymagający. Szukaliśmy czegoś w podobnego w internecie. Ale póki co nikt jeszcze nie wpadł na taki pomysł. Albo jest gdzieś na „deskach kreślarskich”. Albo słabo szukaliśmy😉

Projekt jest na pograniczu eksperymentu. Wielka zasługa Pana inż. Wojciecha Żelaznego, firmy ML System oraz konstruktora Pana inż. Janusza Krzykawskiego. Dziękuję koledze architektowi Kamilowi Urbańskiemu i liczę na więcej. No i oczywiście brawa dla inwestora, że nam zaufał i wchodzi w to. Wciąż dopracowujemy szczegóły.

Z niecierpliwością oczekujemy na wybór w wykonawcy i rozpoczęcie prac. Prefabrykacja i montaż konstrukcji stalowej będzie wymagać niebywałej precyzji. Czekają nas długie godziny rozmów z kierownikiem budowy…

Kraków

28-01-2019